Bunu paylaş:

"> ">
Hayatta öyle değerler vardır ki, "bahanesi" yoktur. O bahanesi olmaya şeyler var ya; işte onların sonradan telafisi de yoktur.

Empati Nedir? Ne Anlıyorsunuz..?

Bu Yazı 6 sene önce Olcay Akcabelen tarafından Günlük Yaşam kategorisinde yazılmıştır. 902 Okunma

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine “empati” adı verilir.

10 Kişiye sordum. Enpati nedir. Siz ne anlıyorsun diye sordum. Aldığım cevaplar bunlardı.

Dialoglarda kısasa kısas gibi gereksiz anlamsız ifadeler,davranışlar olmasın diye güzel bir düşünsel ifede biçimidir. Yapılan her anlatımda karşı tarafın ne hissedeceğini tartamayıp söylenen söz veya yapılan davranışlar sonrasında insana idrak etme gibi ne yaptığını anlamasına yardımcı olmaktadır.

İnsanın karşısındaki yada iletişim kurduğu insanın fenomenal alanına girmesi. Onun duygu ve düşüncelerini doğru anlaması ve anladığını ona bildirmesi demektir.

Karşımızdakinin derdini, mesajını, kaygısını anlayabilmek. Hayata bir de onun penceresinden bakabilmek. Herkesin birbirine saygı içinde, özgürce var olabileceği ortak bir yaşam için çözümler üretebilmek.

Karşındakinin, konuşurken söyleyeceğin sözler karşısında nasıl bir hâl alacağını önceden kestirebilme yeteneğidir. Üzülebilir mi, kızabilir mi, mutlu mu olur yoksa vs, yoksa kimsenin kimse gibi düşünmesi beklenemez.

Bu günün insanının en fazla ihtiyacı olan, ancak en az yaptığı eylemdir.

İhtiyac duyduğumuz bir kavram.

Empatik olan kişilerin sanki karşısındakiler için birşeyler yaptığı düşünülüyor genelde. Aslında aksine hayata daha empatik bakabildiğimizde, algısal ve duygusal dünyamızı genişletip, daha kendimize dönük, özgür bir hayat yaşayabiliriz.

Bilinç düzeyimizi yükseltmenin araçlarından biri.

Karşımızdakini anlayabilme yetisi. Hatta kimi zaman bu anlamanın ötesine geçer. Karsindakinin içinde bulunduğu durumun içine düşersin. Adeta onun düşüncesini, korkularını, endişesini, aklından geçenleri yaşar hisseder hale gelirsin.

Sempati bir insana ya da bir duruma karşı sıcaklık yakınlık hissetmek demek. Empati ile sempati ayri. Empati objektif. Bir durumdan hoşlanmayı ya da hoşlanmamayı gerektirmiyor. Empati deneyimlemeyi getiriyor. Yaşamayı ve kendi deneyimleriyle (algısal gücü yoluyla) anlamayı belirtiyor. Empatisi kuvvetli olan bir ağacın içine, kuşun içine yaprağa tasa kendini projekte edip. Onların varlığının gücünü de deneyimleyebilir.

İngilizlerin bir deyimi var .

i wish to be in your shoes (senin yerinde olmak isterdim) derler…

Bana empatiyi hatırlatır hep. Empati: Başkalarının pabuçlarını giyip yürümektir. Onun gözleriyle bakmaya çalışmak yani sade bir ifadeyle kendini onun yerine koymaktır.

Nietzsche’ nin sahibi tarafından at arabasını saplandığı. Çamurdan çıkartması için kırbaçlanan atı gördüğünde.

Kendini tutamayıp , sahibinin ellerine dolanması ve ‘vurma’ diyerek ağlamaklı söylenmesidir.

Karşındakinin makosenlerini giyip yürümek. (mecazi). Nike spor ayakkabılarımı giyip, benim gibi mi düşünmek istemişti acaba. Yoksa çaldı mı hala çözemedim)

Güzel bir fıkra ile bitirmek istiyorum.

Laz Almanya’da ters yola girmiş. Polis anons yapıyormuş: ‘Dikkat dikkat .Ters yola girmiş bir araç var.

Laz söylenmiş: Ne bir tanesi; bin tane bin tane.

">
">
">

Bunu paylaş:

">
Web Geliştirme ve Grafik Tasarım tutkunu, bilgisayarının sınırlarını zorlayarak kullanan tam bir teknoloji hastası. Ayrıca çok sıkı bir PHP sever.
Etiketler: , ,
Arama Kelimeleri: kendini karşındakinin yerine koyma (4)kendini karşındakinin yerine koyma DURUMU (2)kendini karşındakinin yerine koymak (2)kendini karsisindakinin (1)kendini karşısındaki yerine koymak durumu (1)kendini karşındakinin yerine koyma sosyal (1)onun yerine kendini koymak (1)kendini karşındakinin yerine koyma cevabı nedır (1)kendini karsindakinin (1)kendini karsidakinin yerine koyma (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 


Bumerang - Yazarkafe